معرفی گیاه بامبو

معرفی گیاه بامبو

گیاه بامبو(Bamboo) که در فارسی به آن نی یا خِیزَران نیز گفته می‌شود، گیاهی زیبا، خودرو، سریع‌الرشد، متعلق به خانواده گندمیان و زیرخانواده بامبوزوئیده(Bambusoideae) است. بیش از 1200 گونه مختلف بامبو در سراسر جهان رشد می‌کنند. سریع الرشدترین گونه بامبو، به طور متوسط روزانه یک متر رشد کرده و نام علمی آن Phyllostachys pubescens است. در زبان چینی این بامبوهای غول‌پیکر را موزو(MOSO) می‌نامند. جنگل‌های بامبو حدود 18 میلیون هکتار از اکوسیستم‌های جنگلی سراسر جهان در آسیا، آفریقا و آمریکا پوشش داده اند.

ویژگی های گیاه بامبو

ویژگی های گیاه بامبو

بامبو گیاهی تجدید‌پذیر است و از آنجایی که سرعت رشد بالایی دارد، منبعی نامحدود و جایگزینی مناسب برای چوب درختان جنگلی است. در نتیجه، با وجود جنگل‌های بامبو، نیازی به قطع بی‌رویه درختان نیست. بامبو، نیتروژن زیادی مصرف می‌کند و در مواردی که آب به خاطر وجود نیتروژن بالا آلوده باشد، با جذب نیتروژن اضافی آب، باعث پاک شدن آن از آلودگی خواهد شد.

فرآیند تولید چوب بامبو

فرآیند تولید چوب بامبو

پس از برداشت بامبوهای بالغ، ساقه ها در امتداد طولی قطعه قطعه می شوند و پوسته خارجی جدا می شود و باریکه هایی از محصول آماده می گردد. رنگ طبیعی باریکه ها زرد کم رنگ(natural) است. اما با گرمای بخار به رنگ قهوه ای روشن(caramel) و یا با حرارت به رنگ قهوه ای تیره(chocolate) تغییر رنگ می دهد.

فرایند تولید چوب ترمو

فرایند تولید چوب ترمو

در فرایند تولید ترموود، بامبو را با حرارت تیمار کرده و ضمن محافظت با بخار، تا 180 الی 215 درجه سانتی گراد حرارت می دهند. حرارت باعث می شود درصد رطوبت چوب کاهش یافته و در نتیجه بامبو دارای ویژگی تعادل رطوبتی شود، به صورتی که جذب رطوبت و تبادل حرارت بامبو و محیط اطراف به شکل قابل توجهی کاهش یابد و در شرایط متغیر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی شود. همچنین در نتیجه فرایند ترمو، رنگ بامبو تیره شده، خاصیت عایق حرارتی آن افزایش می یابد، در مقابل پوسیدگی مقاوم می شود، میزان تغییر ابعاد آن به حداقل رسیده از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می شود. از آنجایی که هیچ صمغ و مواد مورد علاقه حشرات در داخل بامبو حرارت دیده باقی نمی ماند، حشرات موذی جذب آن نمی شوند.

همه آنچه باید درباره سالید سرفیس یا کرین بدانیم

همه آنچه باید درباره سالید سرفیس یا کرین بدانیم

سالید سرفیس (Solid Surface) یک ماده مصنوعی است که از ذرات سنگ مرمر، بوکسیت، اکریلیک یا رزین های پلی استر و رنگدانه (ذرات رنگی) تشکیل شده است.