ام دی اف برجسته , ام دی اف فوق برجسته

با نظر به اینکه در سالیان اخیر و مخصوصا 20 سال قبل تا به امروز طراحان دکوراسیون داخلی میل بسیاری به نشان دادن رگه هایی از طبیعت به دلیل آرامش بیشتری که به شخص بیننده می دهد در طراحی های خود داشته اند و همچنین به دلیل هزینه زیاد استفاده از چوب طبیعی ،  وزن زیاد ، آسیب پذیر بودن در مقابل آفت و حشرات ، حمایت از محیط زیست و جلوگیری از قطع بی رویه درختان و ... نیاز به تولید محصولی در جهان پدیدار شد که جای چوب طبیعی را با قیمت ارزانتر  ، وزن کمتر  ، مقاوم تر در مقابل آفات چوب ، آسیب کمتر به محیط زیست و... بگیرد . از این رو بود که کارخانه های تولید مصنوعات چوبی به فکر تولید ام دی اف های برجسته و سینکرونایز افتادند که جایگزین بسیار خوبی برای چوب طبیعی بود و خیلی زود طرفداران زیادی پیدا کرد.

در این متن سعی بر این داریم که با توضیحات ساده و عکس های موجود به شما کمک کنیم که ام دی اف های برجسته ، خصوصیات ، معایب و مزایا ، کاربردها ، چگونگی ترکیب با طرح های دیگر و ... را به خوبی بشناسید.
برای شناخت بهتر ام دی اف های  برجسته ابتدا باید خود ام دی اف را به خوبی بشناسیم. از ترکیب خرده های چوب ، چسب و رزین در یک دما ، فشار و زمان مشخص ام دی اف تولید می شود که جزء مصنوعات چوبی پر طرفدار و پر مصرف در جهان است . این نوع ورق ها کاربردهای فراوانی دارند که حوزه دکوراسیون داخلی و آشپزخانه یکی از آنهاست .

حالا به چه ورق هایی برجسته میگویند ؟

به ورق هایی که سطح آنها فرو رفتگی و بیرون زدگی طرح رو به وضوح نشان میدهند و روی سطح آنها خلل و فورج چوب قابل لمس است ورق های برجسته می گویند . این نوع ورق ها به 2 دسته 1 رو برجسته و 2 رو برجسته تقسیم میشوند که قطعا ورق های 2 رو برجسته از کیفیت بالاتری برخوردارند و حس و حال کامل تری از چوب به شخص می دهند . 
به عنوان مثال عمده طرح های ورق های برجسته طرح های چوب هستند که مطابق عکس های زیر کاملا حس چوب طبیعی را به فرد القا می کنند.

در سالیان اخیر ورق های برجسته ای تولید شدند که به آنها سینکرونایز نیز گفته می شود . در این نوع  برجسته ها طرح روی ام دی اف دقیقا با برجستگی ها هماهنگ شده و کاملا حس چوب طبیعی را به شخص بیننده می دهد . 
با توجه به قیمت بسیار مناسب تر از چوب طبیعی و شباهت بسیار زیاد این محصول طرفداران بی شماری در دنیا پیدا کرده است . یعنی به عبارت ساده تر هرکس که به بافت طبیعی چوب علاقه مند است و نمی خواهد هزینه زیاد  چوب را بپردازد و یا کسانی که به دنبال تنوع هستند و هرچند سال یک بار دکوراسیون خود را عوض می کنند از طرفداران پر و پا قرص این محصول هستند.

ترکیب ام دی اف های 2 رو برجسته سینکرونایز طرح چوب و ورق های های گلاس طرفداران زیادی در بین طراحان سبک مدرن دارد که حس بی نظیر چوب رو در عین مدرن و شیک بودن در فضا نشان می دهد .
در تصویر زیر نمونه کار شده ام دی اف 2 رو برجسته رئونت و های گلاس آلکی رو میبینیم که هر کدام از این 2 برند جزء با کیفیت ترین و بهترین برند ها در دسته ی خود هستند.
این نوع ورق ها هم مانند همه ی چوب ها و ام دی اف ها باید در مقابل رطوبت و نور مستقیم آفتاب در تابستان ازشون مراقبت بشه.