همه آنچه باید درباره سالید سرفیس یا کرین بدانیم

سالید سرفیس (Solid Surface) یک ماده مصنوعی است که از ذرات سنگ مرمر، بوکسیت، اکریلیک یا رزین های پلی استر و رنگدانه (ذرات رنگی) تشکیل شده است.

سالید سرفیس به صورت پانل های مسطح، برای کاربردهای داخلی و خارجی طراحی و ساخته می شود. این صفحات اولین بار در سال 1967 با نام تجاری کُرین (Corian) توسط شرکت DuPont به دنیا معرفی شدند.

صفحات سالید برای طیف وسیعی از کارهای مسکونی و تجاری از جمله کانتر آشپزخانه، حمام و روشویی، میز رستوران و محل کار، مراکز بهداشتی درمانی، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، بانک ها و دیگر مراکز سازمانی و عمومی مناسب است.

سالید سرفیس معمولا ترکیبی از دو ماده تشکیل دهنده اصلی است، شامل: یک ماده معدنی طبیعی، که به عنوان فیلر یا پرکننده استفاده می شود، و یک رزین که به عنوان ماده چسباننده به کار می رود. این دو ماده با هم ترکیب شده و بعد از ریخته گری و فرایند ساخت تبدیل به صفحات سالید سرفیس می شوند.

رایج ترین ماده معدنی مورد استفاده برای این کار آلومینوم تری هیدراته(alumina tri-hydrate) یا ATH است. ATH شکل تصفیه شده سنگ معدن بوکسیت بوده و می تواند تا 75 درصد یک ورق سالید سرفیس را تشکیل دهد. بوکسیت شکلی از خاک رس است.

ATH در مقابل مواد شیمیایی، لکه ها، آب و آتش مقاوم بوده، شفاف است و در عین حال که به اندازه کافی سخت بوده و می تواند در مقابل ضربه مقاومت کند، به میزان کافی برای انجام طراحی نرم و لطیف است.

دو رزین اصلی که در تولید سالید سرفیس به کار می روند شامل اکریلیک و پلی استر هستند. رزین اکریلیک خالص منجر به تولید صفحه ای می شود که قابل شکل گیری تحت حرارت است. می توان آن را حرارت داده، به صورت یک شکل جدید خم کرد و بدون اینکه ویژگی های کاربردی خود را از دست دهد آن را سرد کرد.

رزین های پلی استر، از جمله آنهایی که با اکریلیک مخلوط هستند را در مواردی که مشتری درخواست دهد و یا در برنامه های با استحکام بالا، به کار می برند.


صفحات سالید سرفیس در صورت خراشیدگی یا شکسته شدن، به سرعت توسط شرکت های مجاز تعمیر سالید سرفیس و یا سازنده های آموزش دیده، قابل ترمیم و تعمیر هستند. محصولات سالید به صورت مات و درخشان در دسترس هستند، با این حال بیشتر تولیدکنندگان، صفحات مات را به خاطر سهولت نگهداری و تعمیر، توصیه می کنند.

شرکت وسترمن ارائه دهنده صفحات سالید سرفیس اکریلیک با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. صفحات سالید سرفیس وسترمن محصولاتی زیبا و بسیار کاربردی هستند که به صورت مجموعه ای قابل توجه از رنگ ها و طرح های متنوع در دسترس می باشند.

صفحات اکریلیک سالید سرفیس وسترمن در کره و تحت لیسانس آلمان ساخته شده اند. شرکت بازرگانی ایران سبز، نماینده انحصاری وسترمن در خاورمیانه و ایران است.

ویژگی ها و مزایای سالید سرفیس وسترمن:

• با دوام: مقاوم در برابر تراش و ترک خوردگی بوده و زیبایی خود را حفظ می کند.

• تجدیدپذیر و قابل بازیافت: خراش ها، بریدگی ها و سوختگی ها را می توان با سمباده زدن ترمیم کرد.

• به صورت رنگ های کلاسیک و الگوهای چند منظوره در دسترس است.

• دارای ترکیب همگن و یک پارچه جهت حفظ رنگ و الگوی طراحی در سراسر ضخامت ورق.

• دارای نمای یک تکه و بدون درز.

• مقاوم در برابر لکه بوده و نظافت آن آسان است.

• بدون منفذ و بهداشتی: گرد و خاک داخل آن نمی ماند، مایعات نفوذ نمی کنند، باکتری و قارچ ها رشد نخواهند کرد.